Lokum Makineleri

Lokum Makineleri

Lokum Makineleri ile yapılan Lokum, geleneksel Türk mutfağını dünyaya tanıttığımız lezzetlerin başında gelmektedir. Ülkemizde çok sevilip tüketilen lokum, ülkemizi ziyaret eden turistler tarafından da sevilmekte ve en çok tercih edilen hediyeliklerden olmaktadır. Özetle lokumun arzı oldukça fazladır ve geniş bir pazara sahiptir. Bu geniş pazarda yer almayı düşünerek lokum üretimi yapmak isteyen, hali hazırda lokum üretip bazı aşamaları manuel gerçekleştiren veya bazı makinelerinin vadesi dolup kaliteli, uzun ömürlü bir makine arayışına giren tüm firmalar için doğru adres Keskin Makinedir.

Lokum Makinesi

Lokum üretiminde ihtiyaç duyulan çöğen mikseri, fitil lokum makinesi, lokum kesme makinesi (bantlı kesim ve tablalı kesim seçenekleriyle), pişirme kazanı (alttan boşaltmalı sistem, devirme sistemli, önden vanalı ve devirme sistemli seçenekleriyle), pudra şeker değirmeni Keskin Makine bünyesinde mevcuttur. Her bir makine gıda temasına uygun paslanmaz malzemeden üretilmiş olup kaliteli üretimlerinizi uzun yıllar devam ettirmenizi sağlar.

Lokum üretiminde kullanılan başlıca bileşenler şeker, mısır nişastası, su, asit, renk, koku, çeşitli kuruyemişler, meyve usareleri ve çiçek yapraklarıdır.

Lokum yapımında önce kullanılan şekerlerin kolaylıkla erimesini sağlayacak kadar su ile bir şurup hazırlanmaktır. Bundan sonra ayrı bir kapta kullanılacak olan suyun geri kalan kısmı nişasta ile karıştırılır. Pratikte bu karışıma ‘nişasta sütü’ denilmektedir. Nişasta sütü kaynamakta olan şuruba katılır. Pişirmenin bu aşamasında şekerin inversiyonu için asit karışıma ilave edilir.

Türk damak zevkinin en güzel örneği olarak kabul edilen ve tüm dünyada kabul görmüş lokumun üretimi açık kazan ve basınçta pişirme olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmektedir. Açık kazanda pişirmede; max 125oC’de 2-2.5 saatte pişirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Basınçta pişirme ise pişirme süresinin ekonomik kabul edilebileceği düzeye indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntemde pişirme 30-40 dk gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Ayrıca basınçta pişirmede daha az su, daha az asit ve asit modifiye nişasta kullanılmaktadır.
Keskin Makine Pişirme Kazanı lokum yapımında başrolü üstlenen profesyonel ekipmanlardan biridir. İş gücünü önemli ölçüde kolaylaştıran bu makineler ile lokum yapımında kullanılan bileşenler sırayla eklenip karıştırılarak pişirilir. Isıtma özelliğine sahip kazanı ve ayarlanabilen karıştırıcı kolu ile mükemmel kıvam yakalanarak dinlenmeye bırakılır.

Firmamız bünyesinde alttan boşaltmalı sistemli, devirme sistemli ve önden vanalı ve devirme sistemli olmak üzere üç çeşit pişirme kazanı mevcuttur. Üretim ihtiyacınız, üretim kapasiteniz, beklentiniz doğrultusunda pişirme kazanı tercihinde bulunabilirsiniz. Üstelik bu pişirme kazanlarını üretim tesisinizde farklı gıda ürünleri üretmek için kullanabilmeniz size aynı makine ile ürün çeşitliliğini arttırmanızı sağlayacaktır. Çok amaçlı kullanmak için mükemmel bir ekipman olan pişirme kazanı sayesinde müsli bar, sufle, meze çeşitleri, lokum gibi gıda ve şekerleme ürünlerini imal etmeniz mümkündür.

Keskin Makine pişirme kazanları otomatik ısı kontrol sistemi sayesinde her ürünü aynı sıcaklıkta pişirmenizi sağlar. Ürünlerinizi müşterilerinizin alıştığı ve beklediği kalitede sürekli olarak üretmenize ve standardizasyonu sağlamanıza olanak tanır. Özel havalandırma sistemi sayesinde davlumbaz kullanmanıza gerek kalmaz. Hem maliyet hem de alan tasarrufu sağlamış olur.

Devirme sistemli pişirme kazanını ihtiyacınız olan kapasitede üretebiliyoruz. Böylece ihtiyacınız olan makineyi özel ölçülerle Keskin Makinede bulup yüksek kalite standartlarında üretim yaparak, geleneksel lezzetlerimizi en iyi şekilde dünyanın her yerine ulaştırabilirsiniz. Biz üzerimize düşen çözüm ortaklığını yapıyoruz. Devirme sistemli pişirme kazanı yağ boşaltma sistemiyle her ürünü aynı kıvamda pişirmenizi sağlar. Otomatik devirme sistemi sayesinde makine istenilen yerde durma özelliğine sahiptir.

Devirme sistemli pişirme kazanıyla, geleneksel Türk lokumu imalatında ihtiyacınız olan her türlü imkânı sağlamak ile kalmıyor, aynı zamanda hem hijyen hem personellerin güvenliğini arttıran Ar-Ge çalışmalarımızla müşteri memnuniyetini zirveye ulaştırıyoruz. Her üç kazanda da kaçak akım rölesi sayesinde personel güvenliği ön planda tutulmuş olup maksimum güvenlik sağlanır. Pişirme kazanlarımızın benzer ve farklı yönlerini, firmanız için hangi kazana ihtiyacınız olduğunu daha detaylı bir şekilde öğrenmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Pişen lokum gerekli katkılar yapıldıktan sonra kalıplara dökülmektedir. Lokum çeşidine ve kesim biçimine göre kullanılan kalıpların boyutları değişebilmektedir. Dökümden sonra lokum soğumaya bırakılır.  Soğuyan lokum kitlesi kalıplardan alınarak kesme aşamasına geçilir.

Lokum kutularının ağırlıklarında standardizasyon sağlamak için standart büyüklükte lokum üretimi gerekmektedir. Bu amaçla Keskin Makine Lokum Kesme Makinesini tercih ederek istediğiniz lokum boyutunu dijital ekranla kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Lokum kesme makinesi bantlı kesim ve tablalı kesim seçenekleriyle hizmetinize sunulmuş olup, benzer ve farklı yönlerini detaylı şekilde incelemek ve ihtiyacınızı hangi ürünün karşıladığını kararlaştırmak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Lokum Kesme Makinası ile istenilen ölçülerde otomatik olarak parçalara ayrılan lokum dinlenmeye bırakılır. Lokum kesme makinelerimizde bıçak için güvenli çalışmayı sağlayan fotoselli kafes mevcuttur. Bu sayede iş güvenliği ön planda tutarak kesim yapmanız mümkündür.

Keskin Makine fitil lokum makinesi özel piston ayarlı olup isteğe bağlı olarak PLC kontrollü – dokunmatik ekranlı kontrol paneli uygulaması sunar. Nozel değişme özelliği sayesinde istenilen çapta lokum üretebilme esnekliğini kazandırır. Ürün dökme haznesi özel 10 mm kalınlığında krom çekme boru olduğu için piston, ürün basmaya başladığında hazne esneme ve açılma yapmaz. Bu sayede en yüksek kalitede lokumlar elde edebilirsiniz. Siemens marka kaçak akım rölesi sayesinde maksimum güvenlik sağlar.

Çöğen Mikserinde lokumu beyazlatmak için kullanılan çöğen çırpılarak köpürtülür. Tamamen paslanmaz çelik ile üretilen bu makine CE kalite standartlarındadır. Kullanım kolaylığı sağlaması için tekerlekli olarak tasarlanmış çöğen mikseri, lokum üretim tesisinizde profesyonel yardımcı ekipman açığınızı kapatacaktır.

Lokumda kalite denilince ilk olarak, lezzet, doku gibi fiziksel kriterler akla gelmektedir. Görünüş olarak en önemli kalite istemi lokumun üzerindeki pudra şekerinin sürekli olarak kuruluğunu korumasıdır. Lokumcu deyimiyle ‘pudra şekeri yememiş’ olması önemli bir kalite ölçütü olarak sayılmaktadır. Keskin Makine pudra şekeri değirmeni granül halindeki şekeri 25- 35 mikron arasında pudra olarak çekmektedir. Eski kayış sistemli değildir,  toz ve üfleme yapmamaktadır. Kolay hareket edebilmesi ve üretimde esneklik sunabilmesi için kilitlenebilir tekerleri vardır. Lokum kalitesinde büyük önem arz eden pudra şekerini istediğiniz standartta elde edebilirsiniz.

Lokumun şeklini kaybedip yayılmaması, lokum üzerinde yüzeysel çatlaklar bulunmaması, kesit alındığında saydam görünüşlü olması ve tipik lokum rengini göstermesi gibi kriterler lokumun kalitesini göstermektedir. Keskin Makine Lokum Makineleri sayesinde bu kalite standartlarına yüksek verimlilikle ulaşmanız mümkündür.

Bize Yazın!
1
Bize Yazın!
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?