Helva Makineleri

Helva Makineleri

Helva Makineleri ile Tahin helvası; şeker, su, sitrik asit veya tartarik asit ve çöven ekstraktı kullanılarak tekniğine uygun bir şekilde tahin ile karıştırılıp yoğrularak elde edilir.  Gerektiğinde çeşni maddelerinin ilavesi yapılabilir (kakao, fıstık vb.).

Tahin helvası üretiminde çeşitli makinelerden yararlanılır. Bu makineleri en yüksek hijyenik standartlarda ve ihtiyacınıza uygun tasarımda Keskin Makine Helva Makineleri bünyesinde bulabilirsiniz.

Helva Makinesi ile Helva Nasıl Yapılır

İlk olarak tahinlik susam kavrulur. Bu kavurma işlemini Keskin Makinenin elektrikli susam kavurma kazanı ile yapmanız yakıt açısından verimlilik sağlar.  Elektrikli sistem olduğu için sıvılaştırılmış petrol gazı, doğal gaz ve silindir gerektirmeyerek diğerlerine kıyasla %50 ile %300 yakıt tasarrufu sağlar. Bu tasarrufu sağlamasına susam kavurma kazanının özel yalıtım sistemiyle, üretim sıcaklığını %50 ‘den %70 ‘e düşmesi de katkı sağlar. Susamlarınızı en yüksek kalitede, maksimum verimlilikle ve minimum maliyetle kavurmak ve tüketicinize sunmak için tamamen yerli üretim olan susam kavurma kazanımızı tercih edebilirsiniz.

Kavrulan Susam değirmen taşlarında öğütülür. Öğütülmüş, macun gibi yağlı karışıma tahin adı verilir. Tahin, herhangi bir katkı ilave edilmeksizin kabuğu soyulmuş ve kavrulmuş tohumların ezilmesiyle elde edilen % 100 susam ürünüdür. Susamdan elde edilen tahinde ortalama %54 oranında yağ, %28 oranında yüksek değerli proteinin ve B vitaminleri bulunmaktadır. Bu nedenle tahin beslenme açısından kıymetli bir gıda maddesidir.  Tahini elde etmek için Keskin Makine’nin ürettiği tahin değirmenini kullanarak kaliteli ve verimli bir üretim süreci geçirebilirsiniz. Üretmiş olduğunuz tahini muhafaza etmek için yine firmamızın ürünü olan tahin stok tankını kullanabilirsiniz. Bu tankın transfer pompasını kullanarak tahini, tek bir tıklamayla ön depo ve ara hazne arasında hareket ettirmeniz size büyük kolaylık sağlar.

Tahin helvası üretiminde bir sonraki aşama için, karıştırıcılı buharlı kazanlarda %5-15 oranında kristal şekere su katılır ve ağdalı bir yapı verebilmek için ısı muamelesi ile birlikte iyi bir karıştırma işlemi uygulanır. Elde edilen bu ürüne tahin helvası şurubu (malt) adı verilir.

Maltın yapılmasında en önemli işlem şekere katılan suyun uçurulmasıdır. Kaynatma işlemi helvanın kalitesini etkilemektedir. Kaynatma esnasında kaynatma derecesi çok önemlidir. Tahin helvası üretiminde bu derece şekerin sertleşmesinin kolaylaşması açısından 145 °C civarında olur. Bu sıcaklıkta şeker suyunu tamamen salmış olur ve yapıdaki su da istenildiği seviyede uçurulmuş olur. Kaynatma derecesini istediğiniz seviyede tutmak ve kaliteli bir helva üretimi yapmak için Keskin Makinenin helva pişirme ve çırpma kazanını kullanmanız en doğru karardır. Çünkü pişirme sistemi elektrikli yapılır ve sıcaklık 300oC üstüne çıkmaktadır. Otomatik ısı kontrol sistemi sayesinde her helva üretimini aynı sıcaklıkta yapabilmek mümkündür. Her üretimde aynı kaliteyi yakalamak müşteri memnuniyeti oluşturup sadık müşteriler kazanmak için altın kuraldır.

Keskin Makine’nin helva pişirme ve çırpma kazanı sayesinde üretimlerinizde aynı standardı yakalamanız ve mutlu müşteriler kazanmanız mümkündür. Helva pişirme ve çırpma kazanı komple A ISI 304 paslanmaz malzemeden üretilmiş olup uygunluk sertifikalarına sahiptir.  Helva pişirme ve çırpma kazanının kapasitesi üreticinin kullanımına göre belirlenir. Bu sayede tam olarak ihtiyacınız olan makineyi Keskin makine bünyesinde bulabilirsiniz. Hız kontrol sistemi vardır. Kaçak akım rölesi sayesinde maksimum güvenlik sağlar.

Kaynatma işlemine şeker kesilinceye kadar devam edilir. Bu işlem aşaması esnasında da yine önemli unsurlardan biri olan sitrik asit ilavesi yapılır. Kaynamanın sonuna doğru kesilmesi için sitrik asit ilave edilir.

Elde edilen malt, hemen küre şeklindeki silindirik kazanlara alınır. Üzerine çöven suyu ilave edilir ve süratle 130-140oC’ ye kadar ısıtılarak kuvvetli şekilde karıştırılır. Karıştırmanın sonunda malt çöven suyu etkisiyle beyazlaşır, yumuşar ve sünger gibi bir hal alır. Elde edilen bu malta ‘’beyazlatılmış malt (ağda)’’ adı verilir. İstenilen kıvama gelen malt, beyaz köpüklü ve yapışkanımsı, ancak soğuduğunda kırılgan bir yapı kazanmaktadır.  70-80oC’ye kadar soğutulan beyazlatılmış malt (ağda) ayrı bir kazandaki aynı sıcaklıkta duran tahin üzerine 1:1 oranında dökülür ve karıştırma işlemi gerçekleştirilir. Burada dikkat edilecek husus tahin ve malt karışımında şeker oranının elde edilecek ürünün TS 2590 ‘a uygun olacak şekilde ayarlanmasıdır.

Helva üretim yöntemi ve kullanılan ögeler dikkate alınınca, bileşiminde yer alan yağın tam olarak emülsiye edilmediğinde helvadan dışarı sızabilmekte ve ürünün kalitesini bozup ambalaj maliyeti oluşturmaktadır. Bu nedenle yağ sızmasının engellenmesi bakımından helva üretiminde emülgatörlerin çok önemli bir rolü vardır.

Helva üretim basamakları arasında da kürekleme aşamasında yoğurma kazanına alınmış olan tahin ve ağda, formüle uygun emülgatör veya fındık, fıstık ve kakao gibi çeşni maddeleri ilavesi ile homojen bir şekilde karıştırılmalıdır.  Burada en önemli olan faktör karıştırma tekniğidir. Ağdadaki şekerlerin sakız gibi uzatılması, tel tel olan ağdanın tahini emerek yapısına hapsetmesi olayı burada gerçekleştiğinden karıştırma işlemi son derece önemlidir. Kürekleme işlemi ağdanın tamamen tahini absorbe etmesiyle son bulur.

Bu işlemin sona ermesi karışımın bu aşamasında el ile kontrol edilmesi durumunda şekerlerin ele gelmemesi ve yapının adeta elastik bir hamuru andırması ile olur. Kürekleme işlemi bitmiş olan ürün artık kısmen helva olarak adlandırılabilir.  Kürekleme aşamasında üretim kapasitenize göre farklı büyüklüklerde imal edilebilen Keskin Makinenin helva yoğurma tasını kullanmanız üretimi kolaylaştıracaktır.

Ardından helva pres makinesihelva tartmahelva kesme ve paketleme makineleri ile istenilen işlemler kısa sürede tamamlanarak helva yapımı son bulur. Her işlem için özel olarak üretilmiş olan helva makineleri Keskin Makine bünyesinde mevcuttur. İhtiyaçlarınıza yönelik uygun çözümler bulabileceğiniz Keskin Makine helva makinelerini incelemek ve maksimum verimlilikte helvalar üretmek için firmamızla iletişime geçmenizden mutluluk duyarız.

Bize Yazın!
1
Bize Yazın!
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?